LATAWCE CABRINHA – KTÓRY MODEL BĘDZIE DLA MNIE NAJLEPSZY?

Freeride / Freestyle

Jesteś osobą świeżo po kursie, lub pływającą już kilka lat ale na wyjazdy na kajta masz mało czasu i postępy idą dość wolno. Wyjeżdżasz dość często ale kitesurfing traktujesz jako „siłownię”, wychodzisz na 1-2 godzinki zmęczyć się, cieszy cię samo pływanie prawo-lewo i proste skoki? Wybierz Cabrinha Switchblade lub Moto.
Switchblade – niesamowita stabilność, największy zakres wiatrowy i najlepszy hangtime sprawiają, że jest to kite najczęściej wybierany na świecie. Znakomicie wybacza błędy, bardzo dobrze zachowuje się na nierównym, szkwalistym wietrze, jest intuicyjny i zawsze (prawie) wiesz, w której części okna wiatrowego się znajduje i gdzie jest. Amatorów pierwszych nieudanych i udanych skoków łatwiej przytrzyma w powietrzu, dzięki czemu lądowania będą mniej bolesne, a niskie nawet loty będą wydawać się długieee. Latawce Cabrinha
Moto – można ironicznie powiedzieć, że to „delikatniejsza wersja Switchblade”, latawiec z najmniejszymi siłami na barze w całej kolekcji, co  z pewnością zadowoli kobiety i dzieci. Kite bardzo szybki, nie ciągnący w chmury tak, jak Switchblade. Jest to świetny, uniwersalny rozwojowy kite, który spełni nasze oczekiwania, jeśli zechcemy zacząć pływać na foilu, czy na  desce kierunkowej na falach.

Czytaj więcej o Switchblade

Wszystkiego po trochu ( Freestyle, Foil, Wave )

Masz 2-3 różne deski i lubisz robić  na wodze wszystko, zależnie od spotu i siły wiatru to decyduj się  na Cabrinha Moto. Ten kite jest bez dwóch zdań najbardziej uniwersalnym latawcem w kolekcji, szybki, lekki na barze, jak już umiesz dobrze skakać, to dasz radę polecieć, na foil i słaby wiatr będzie lekki, a na wave szybki i zwinny. Do tego bardzo sprawnie wstaje z wody, co przyda się podczas ćwiczenia nowych skoków, czy jak wpadnie do wody podczas słabego wiatru na sesji foil. Aha kiteloopa też ładnie wywinie i szybko dokręci 😉

Czytaj więcej o Moto

Jestem ciężki / lubię słabe wiatry

Jesteś wagi ciężkiej albo masz pecha i często jak przyjechałeś pływać ledwie wieje?
Takie sesje może uratować „maszyna pociągowa” Cabrinha Contra. Trzy tubowa konstrukcja w dużych rozmiarach od 13 do 17 metrów pozwoli pływać nawet z deską typu Twin Tip już od ok 10-12 węzłów. Jest to latawiec bardzo, bardzo stabilny i świetnie startujący z wody. Jest to bardzo fajna zabawka do Freeride / Freestyle i ulubiony wybór instruktorów na Polskim wybrzeżu, gdzie przeważają jednak słabe wiatry.

Czytaj więcej o Contra

Freestyle / Unhooked

Dla fanów kite loopów, czy wypinania najlepszym wyborem będzie Cabrinha FX. Jest to kite, który ma świetny „slack” na linkach w chwili wypięcia, dzięki czemu wszystkie tricki unhooked będą na nim wychodzić najłatwiej. Jeżeli zechcesz się wybić nieco wyżej i w powietrzu zakręcić kiteloopa, to FX po zawinięciu najszybciej wróci do zenitu, dzięki czemu lądowanie będzie bardziej miękkie. Jest to również kite z dość małymi siłami na barze, na którym polecisz również dość wysoko, wręcz porównywalnie ze Switchblade, jeśli już dobrze się w niego wpływasz.

Czytaj więcej o FX

Kite wave

Podjąłeś decyzje, nakręciłeś się na pływanie na falach? Oczywiście na pierwsze kroki na desce kierunkowej na Bałtyku, czy na Oceanach możesz wychodzić na wodę na dowolnym latawcu. Jeśli jednak wchodzisz już na wyższy poziom i zaczynasz świadomie łapać fale i na nich zakręcać, to nie ma do tego lepszego latawca niż Drifter. Jest to kite, który prawie nie spada, jeśli ma poluzowane linki. Czyli jeśli podczas zabawy na fali coś zrobisz z nim źle, to on nadal będzie wisiał stabilnie w powietrzu. Do tego jest to latawiec bardzo szybki, który ma „nadążyć za deską” i ostrymi zawijkami. Zwłaszcza w warunkach onshore i sideshore. Jeżeli chodzi o utratę mocy, depower, to Drifter już przy krótkim ruchu małe odepchnięcie baru wytraca więcej mocy niż w innych modelach. Daje to bardzo dużą swobodę podczas zakrętów na fali i daje niepowtarzalne poczucie pływania na samej desce, jak byś był na surfingu.
Ewentualnie niezłym wyborem na fale jest również Cabrinha Moto, ze względu na szybki czas reakcji i lekką 3 tubową konstrukcję.

Czytaj więcej o Drifter

Foil

Dla miłośników foila najlepszą zabawką będzie latawiec Cabrinha Contra (Aether) 1s który jest najlżejszym latawcem w całej kolekcji. Możesz go pompować już na słaby wiatr, poniżej 10 węzłów i cieszyć się z pływania na pustym akwenie, kiedy inni siedzą na brzegu. Wystarczy odpowiednio dobrać rozmiar do wagi aby pływać, kiedy prawie nie wieje. Przez tylko jedną komorę poprzeczną może być nieco nerwowy podczas kręcenia kiteloopów, jednak pamiętajmy, że kiteloopy w słabym wietrze nie są robione na takiej mocy, jak podczas skoków, czy zwrotów na desce Twin Tip.
Dobrymi odpowiednikami mogą być trzy-komorowe Drifter albo Moto, ze względu na szybkość i lekką konstrukcję.

Czytaj więcej o Cabriha Aether

Big Air

Nie wychodzisz na wodę, kiedy wieje mniej niż 30 węzłów, lubisz latać najwyżej na spocie i nic innego cię nie interesuje? Zerknij na latawiec Cabrinha Nitro, który jest topową maszyną do big air. Największy współczynnik AR ze wszystkich modeli sprawia, że jak go dobrze zaciągniesz i zgrasz timing z zacięciem krawędzi w desce, to wystrzeli Cię w kosmos. Pięciotubowa konstrukcja powoduje, że jest to kite bardzo stabilny, nawet w dużych szkwałach. Tutaj nie ma innego wyboru, nie dorówna mu nawet Switchblade, który dotychczas był najlepszym wyborem do wysokich lotów. To pewne, jeśli lubisz i potrafisz wysoko skakać, to na Cabrinha Nitro będziesz lokalnym „King of the air”.

Czytaj więcej o Nitro